Pažink Siciliją

Sicilija… Kokia pirmiausiai mintis Jums šauna į galvą pagalvojus apie šį žodį? Nuostabus, visada šiltas ir saulėtas kraštas Italijos pietuose? O galbūt Viduržemio jūra? Gal nepakartojama Sicilijos virtuvė – vynas, tyras alyvuogių aliejus, pomidorai ir raudonieji apelsinai? O gal Etnos ugnikalnis? Galbūt kažkam žodis “Sicilija” asocijuojasi su žodžiu “mafija”? Iš tiesų nesvarbu ką pagalvojote – visą tai rasite Sicilijoje.

Sicilija yra didžiausia Viduržemio jūros sala, kuri stūkso Apeninų pusiasalio “bato” apačioje. Taip pat Sicilija yra vienas iš Italijos regionų, nors čia atvykus sunku suvokti kuriame pasaulio gale esi. Juk čia Europa-Italija, tačiau vos už šimto kilometrų į pietus jau Afrika – Tuniso krantai. Tiesa, esant vienoje iš greta Sicilijos salelių Pantelleria, giedrą dieną Afrikos krantus įmanoma pamatyti plika akimi.

Kadangi Sicilija yra ypač svarbioje Viduržemio jūros vietoje ją buvo užkariavusios įvairios tautos ir kiekviena iš jų čia paliko savo pėdsakus, kurie puikiai pastebimi ir šiandien. Dar VIII amžiuje prieš Kristų Sicilijoje savo kolonijas įkūrė graikai. Čia atvykę pamatysite dar tebestovinčias didingas šventyklas, kurių architektūra primena Atėnų Akropolį. Užsukę į įspūdingą Agridžento miesto “Šventyklų slėnį” pasijausite tarsi senovės Graikijoje. Tais laikais Sicilijos Sirakuzos, Messinos bei Agridžento miestai buvo tokie pat svarbūs centrai kaip ir Atėnai – čia žemę mynė Archimedas, Empedoklis bei kiti kultūros bei filosofijos puoselėtojai.

Vėliau Sicilija tapo romėnų provincija. Dėl gausių resursų romėnai vadindavo šią salą Granaio di Roma (Romos svirnas – ital.). Kaip ir graikai romėnai taip pat čia paliko nemažai savo kultūrinių bei architektūrinių pėdsakų – šventyklų, teatrų bei uostų.

Sicilijos architektūroje galima pastebėti taip pat ir gotikinio bei Bizantijos laikotarpio akcentų, kadangi subyrėjus Romos imperijai Sicilija beveik tris amžius priklausė Bizantijos imperijai. Dėl šios priežasties Sicilijos architektūroje bei tarmėje dar dabar jaučiasi stipri arabų kultūros įtaka. Sala taip pat buvo užkariauta normanų – jie čia įsikūrė vienuoliktame amžiuje po to kai nusprendė iš Sicilijos išvaikyti musulmonus.

Sicilija ir dabartinėje epochoje puikiai žinoma. Visi turbūt yra girdėję apie mafiją ir žino, kad šios nelegalios organizacijos veiklos pradžia buvo būtent Sicilijoje. Patys siciliečiai nenoriai kalba apie šią skaudžią temą, kadangi mafija čia praliejo daug kraujo ir stereotipų dėka ne vien Siciliją, bet ir visą Italiją pasaulyje išgarsino kaip mafijos tėvynę. Dar dabar nuvykus į Korleone miestelį rodos lyg įmanoma išgirsti kulkų zvimbesį ir ore tvyrantį nerimą. Ne vieno nužudyto narsuolio dėka (ar pamenate teisėjus Falcone, Borsellino?) mafijos laikai, regis, eina į pabaigą, nors ši tema tebėra neišsenkamas įkvėpimo šaltinis kinematografijos bei literatūros pasauliui.

Galu gale Sicilija yra ne tik istorija ir skirtingų kultūrų koncentracija vienoje nedidelėje žemėje. Sicilija yra gamtos vaisių rojus – čia paragausite geriausius pasaulyje vynus. Galėsite išvysti šimtamečius alyvmedžius iš kurių spaudžiamas aliejus kasmet patenka į pirmąsias geriausių pasaulio aliejų dešimtukų vietas. Taip pat galėsite mėgautis gerai žinomais raudonaisiais apelsinais, vadinamais Tarocchi, kurių veislė auga tik Sicilijos žemėje. Sužinosite ir tipiškos, sicilietiškos virtuvės ypatumus.

Taip pat negalėsite išlikti abejingi Sicilijos kraštovaizdžiui. Viduržemio jūra skaidri kaip stiklas ir joje galima maudytis ištisus metus. Tiesa, Sicilijos klimatas panašus į Afrikos – temperatūra žemiau nulio čia nenukrenta niekada. Privaloma aplankyti aplink Siciliją esančias mažesnes saleles, kurios yra laikomos vienais iš geriausių kurortų ne tik Italijoje, bet ir visoje Europoje. Taip pat būtina aplankyti Palermą, Trapanį, Kataniją ir žinoma Etnos ugnikalnio parką, kuriame pamatysite ne tik stulbinančią gamtą bet ir vieną iš nedaugelio vis dar tebeaktyviųjų ugnikalnių Europoje.